Bač – tiho srce Bačke, svedok vekova i čuvar kulturne baštine
Skriven u ravnicama Vojvodine, uz obalu reke Mostonge, nalazi se Bač, mesto izuzetnog istorijskog značaja, bogate kulturne baštine i mirnog, vojvođanskog načina života. Iako po veličini skromno, Bač je velikan po prošlosti i simbol duhovne dubine Panonske nizije.
Geografski položaj i priroda
Bač se nalazi u zapadnom delu Autonomne Pokrajine Vojvodine, u opštini koja nosi isto ime – Opština Bač, i deo je Južnobačkog okruga. Smešten je nedaleko od granice sa Hrvatskom, između gradova Sombor i Novi Sad, i okružen je tipičnim vojvođanskim pejzažom – plodnim njivama, šumarcima, močvarama i vodenim tokovima.
Blizina reke Dunav i Specijalnog rezervata prirode „Karakus“ čini ovaj kraj privlačnim za ljubitelje prirode, ribolova, posmatranja ptica i rekreacije. Bač je i deo mreže evropskih vodenih tokova, što dodatno doprinosi njegovom ekološkom značaju.
Istorija – prošlost koja govori
Bač je jedan od najstarijih gradova u Vojvodini, sa korenima koji sežu u rimski i srednjevekovni period. Prvi pisani tragovi o Baču datiraju iz IX veka, dok je u XII veku bio sedište Bačke županije, po kojoj je čitava regija – Bačka – dobila ime.
U srednjem veku, Bač je bio važno administrativno, crkveno i trgovačko središte. Najveći uspon doživljava u vreme ugarskih kraljeva i kasnije pod Osmanlijama, koji ostavljaju snažan orijentalni pečat na grad.
Najpoznatiji simbol Bača je Tvrđava Bač, sagrađena u XIV veku. Ova srednjovekovna tvrđava, okružena močvarnim područjima, danas je najveći i najznačajniji utvrđeni srednjevekovni kompleks u Srbiji, i jedno od najvažnijih kulturnih dobara pod zaštitom države. Tokom poslednjih godina tvrđava je obnovljena i revitalizovana, te postaje sve atraktivnija za posetioce.
Kulturna baština i duhovnost
Bač je višekulturna sredina sa bogatom religijskom i etničkom istorijom. U njemu žive Srbi, Mađari, Hrvati, Slovaci, Romi i druge nacionalnosti, koji zajedno neguju dug vek tolerancije i suživota.
Jedan od najdragocenijih spomenika kulture u ovom kraju je Franjevački samostan iz XIII veka, koji se ubraja među najstarije katoličke građevine u Srbiji. U samostanu se čuva bogata riznica rukopisa, knjiga i sakralne umetnosti.
Pored samostana, tu su i pravoslavne crkve, među kojima se ističe Crkva Svetog Nikole, kao i islamski i protestantski verski objekti, koji svedoče o višeslojnoj prošlosti ovog kraja.
Turizam – tiha snaga Bača
Bač se sve više razvija kao turistička destinacija sa akcentom na kulturni, verski i prirodni turizam. Posebno je atraktivna kombinacija obilaska tvrđave, Franjevačkog samostana, prirodnih rezervata i etno-manifestacija koje se organizuju tokom godine.
Zahvaljujući obnovi istorijskih spomenika i promociji kroz evropske projekte, Bač privlači pažnju i inostranih posetilaca. Turisti koji dođu imaju priliku da uživaju u miru, vojvođanskoj kuhinji, domaćem vinu i rakiji, i šetnji kroz vekove.
Način života i lokalni duh
Stanovnici Bača žive u skladu sa vojvođanskim ritmom – spokojno, otvoreno i gostoljubivo. Ljudi su okrenuti poljoprivredi, stočarstvu i zanatima, ali i sve više turizmu i kulturnom radu.
Na trpezama dominiraju tradicionalna jela poput čobanca, gulaša, domaće kobasice i kolača od maka i oraha, a domaćini rado dočekuju posetioce uz rakiju i tamburaše.
Bač je i mesto raznih manifestacija kao što su:
-
"Bački dani" – etno i gastronomska manifestacija,
-
“Noć tvrđave” – kulturni događaj u zidinama stare tvrđave,
-
Verske svečanosti i sabori – okupljaju meštane i dijasporu.
Zaključak – Bač kao srce prošlosti i budućnosti
Bač je mesto koje spaja prošlost i sadašnjost, tišinu prirode i bogatstvo kulture, duhovnost i istorijski značaj. On nije grad buke i svetla, već grad tišine, ponosa i dubine.
Za putnike koji traže autentičnost, susret sa istorijom, i dah Panonije, Bač je destinacija koja ne nameće – već poziva. Da zastaneš. Da osetiš. Da saznaš.